ربات تعقیب خط مسیریاب بدون میکروکنترلر 21 بازدید

وسایل مهم مورد نیاز و روش کار ربات

 ۱٫ آرمیچر گیربکسی پلاستیکی به همراه چرخ ربات که با سرعت های rpm مختلف در بازار وجود دارد. برای سرعت کم از دورهای پایین زیر ۱۰۰ rpm استفاده کنید.

۲٫ LED  فرستنده و گیرنده مادون قرمز که در عکس به رنگ مشکی و سفید مشاهده می شود و بر روی یک مدار آپ امپ قرار گرفته است op-amp

۳٫ مدار آپ امپ که بر روی برد مونتاژ شده است ( ۲ عدد ). تقویت کننده عملیاتی یا آپ امپ یک تقویت کننده ولتاژ با بهره بسیار بالاست. در این مدار از آیسی LM358 استفاده شده است.

۴٫ رله برای روشن و خاموش کردن آرمیچر چرخها دو عدد

۵٫ درایور آرمیچر L293D

 

ربات تعقیب خط بدون میکروکنترلر

نقشه مدار ربات تعقیب خط

مدار ربات تعقیب خط بدون میکروکنترلر

نقشه مدار ربات تعقیب خط مسیریاب

روش کار مسیر یابی

منطق کار این است که در ابتدای کار وقتی روبات روشن می شود و  مسیر سیاه رنگ روی زمین خط مستقیم است، هیچ کدام از سنسورها فعال نیست و هر دو چرخ روشن بوده و ربات به صورت مستقیم حرکت می کند. هنگامی که مسیر سیاه رنگ روی زمین به راست می رود سنسور سمت راست را فعال می کند و باعث صدور فرمان شده و چرخ راست متوقف می شود و چرخ چپ همچنان به چرخش ادامه میدهد. اینکار باعث چرخش ربات به سمت راست می گردد.

بالعکس هنگامی که مسیر سیاه رنگ روی زمین به چپ می رود سنسور سمت چپ را فعال می کند و باعث صدور فرمان شده و چرخ چپ متوقف می شود و چرخ سمت راست همچنان به چرخش ادامه می دهد و اینکار باعث چرخش به سمت چپ می گردد. هنگامی که مجدد ربات در مسیر مستقیم قرار می گیرد هیچکدام از سنسورها فعال نیست و هر دو چرخ روشن است و به حرکت در مسیر مستقیم ادامه می دهد.فیلم های مشابه

ربات دیوانه دو چرخ کنترلی  ( اینجا کلیک کنید )